Albina Rajter
“Vrtnarka, ki rada piše besedila.”
Življenje
Delo
Nagrade
Kontakt
Barbara Gropajc, tekstopiska, pevka, mentorica in režiserka amaterskih gledaliških skupin, se je rodila leta 1980 v Prekmurju, živi in ustvarja v predmestju Trsta, v zamejstvu.
Že kot otrok se je predajala glasbi s petjem in plesom, kot samouk pa se je rada sprehajala po črno- belih tipkah harmonike in klavirja.
Svoja prva avtorska pesem nosi naslov »Štirikrat deset« v izvedbi ansambla Taims, po kateri nosi naslov tudi Taimsova zgoščenka, izdana leta 2011.
Barbara Gropajc je prvič prejela nagrado za najboljše besedilo na škofjeloškem festivalu, Večer slovenskih viž v narečju, leta 2015, za polko »Muj Maj« v izvedbi Ognjenih 7, kateri je napisala tudi melodijo. Pesmi je bila dodeljena nagrada Sklada Zveze sindikatov vseh glasbenikov Slovenije. Leto kasneje, vedno na istem festivalu, se pravi leta 2016, si je Barbara delila nagrado za najboljšo melodijo s kolegom Maticem Štavarjem za skladbo v narečju »Kdr bwš rat’la mama«. Valček je Lisjake z ženskim duetom, pri katerem je tudi sama pela, pripeljal na stopničko absolutnih zmagovalcev festivala. Ponovno si je Gropajčeva prislužila nagrado za najboljše besedilo v narečju leta 2017 za valček »Zbugn, lastouca«, za katerega je napisala tudi melodijo. Izvajalcem, ansamblu Ano urco al’ pej dvej, pa je nova, izvirna skladba doprinesla absolutno zmago.
Triletni zaporedni uspehi na Večeru slovenskih viž v narečju, so ji odprli pot v nova sodelovanja in v svet društva Pesnikov slovenske glasbe.
Besedila naše članice iz zamejstva lahko zasledite marsikje, najbolj odmevna pa so si našla prostor tudi na zgoščenkah. Še mnogo, že uglasbenih besedil pa čaka na vzlet v širšo javnost. V veliko čast si šteje sodelovanje z ansamblom Slovenski muzikantje in Primožem Koscem, z ansamblom Aleksi Jercog s prijatelji, z Nikom Polesom in nekdanjimi Brkinci, s skupino Amor in sodelovanje s Sebastijanom Fabčičem in Sašo Zamernik za pesem »Amore, grande Amor«. Iz naštetih sodelovanj lahko razberete, da pesnica piše besedila tudi na zabavne songe. Meni namreč, da pravi avtor besedil zna ubesediti svoje misli v katerikoli melos in, da so razlike le v podajanju vsebine in v iskanju in izbiri ključnih besed. Med svoja dela uvršča tudi dve himni, ki je ustvarila za Gasilsko društvu Pobegi in za osnovno šolo Trubar – Kajuh iz Bazovice pri Trstu.
Nekateri glasbeniki pravijo, da ima zamejska avtorica svoj prepoznavni stil. Sama misli, da temu botruje okolje v katerem živi in ustvarja, oziroma mešanica slovenskih in italijanskih pritokov.
Barbara pravi, da glasbenika odkrijejo srečna srečanja. K svojemu odkritju, razvoju in rasti so nedvomno vplivala znana imena, kot so: Saša Martelanc, Aleksander Vodopivec, Tomaž Tozon, Jani Rednak, Francka Benedik, Matej Kocjančič in Milan Jež. Velik delež svojih festivalskih uspehov pripisuje kreativni žilici Matica Štavarja in Lisjakom, s katerimi še vedno ustvarja in sodeluje v večjih projektih.
Njen vokal pa lahko zaslišite tudi v avizu oddaje »Iz domače zakladnice« radia Trst A in v himni KD Kraška harmonika iz Sežane.
Od leta 2020 sodeluje s Slovenskim stalnim gledališčem v Trstu.
Leta 2021 je Gropajčeva predstavila priredbo Dylanove svetovne uspešnice v slovenski različici »Vetra tih šepet«.
Barbara Gropajc je, med drugim, naša edina članica, ki prihaja iz zamejstva.
Skladbe z njenim prispevkom izvajajo Ognjenih 7, Ansambel Lisjaki, Ansambel Ano ur’co al’ pej dvej, Slovenski muzikantje, Ansambel Brkinci, Ansambel Aleksi Jercog s prijatelji, Amor in drugi.